Rejestracja samochodu w roku bieżącym może być tańsza. Jeszcze rok temu Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że nie podejmie żadnych prac w związku ze zmianą przepisów dotyczących akcyzy od samochodów osobowych. Z początkiem 2016 roku weszła jednak w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Co to dokładnie oznacza?
Nowelizacja wprowadza wiele zmian. Między innymi te odnośnie zwolnień w zakresie energii elektrycznej, ale również zasad dotyczących suszu tytoniowego, a w końcu – i to jest chyba modyfikacja, która zyskała najwięcej zainteresowanych – wysokości akcyzy na auta z silnikami powyżej 2000 cm3. Podniesienie podatku do 18,6% nie spodobało się chyba nikomu – na portalach społecznościowych powstały nawet specjalne grupy, które jawnie sprzeciwiały się tak wysokiej akcyzie.
Ministerstwo Finansów chce obniżyć akcyzę z 18,6 do 8%. To duża zmiana, tym bardziej, że samochody z innymi silnikami objęte są podatkiem w wysokości jedynie 3,1%. Akcyza podskoczyła do 18,6% za czasów poprzedniego rządu. Co ciekawe, podwyższenie podatku było związane z ekologią – ustawodawca argumentował zmianę tym, iż silniki o większej pojemności są większym zagrożeniem dla środowiska niż te o mniejszej. Nie brano jednak pod uwagę ani emisji spalin, ani tym bardziej wieku pojazdów, więc takie porównania nie były miarodajne. Komisja Infrastruktury wypowiedziała się na temat postępu technicznego i faktu, że samochody o dużej pojemności skokowej są w dzisiejszych czasach bardziej przyjazne środowisku niż te z mniejszymi, ale bardziej wiekowymi napędami. Powinno to najbardziej ucieszyć zwolenników sportowych samochodów, które zazwyczaj są wyposażone w ten pierwszy rodzaj silników.
Komisja Infrastruktury trafnie zauważyła, że wysoki podatek od pojazdów sprowadzanych z zagranicy był potrzebny w czasach, kiedy to w Polsce produkowano samochody z małolitrażowymi silnikami. Celem było nakłonienie potencjalnego nabywcy do zakupu auta pochodzącego z kraju. Współcześnie, kiedy produkcja samochodów w Polsce jest na bardzo niskim poziomie, coraz więcej osób decyduje się na zakup pojazdu za granicą – na przykład w Niemczech. Obniżenie akcyzy o ponad 10% skutkowałoby ogólnym spadkiem cen samochodów, na czym najwięcej zyskają zwykli klienci. Po wprowadzeniu tej ustawy w życie, na zakupie pojazdu sprowadzonego z zagranicy mogą oni zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.
Nie tylko w kwestii akcyzy zmieniły się przepisy z początkiem 2016 roku. W styczniu zniesiono bowiem również opłatę recyklingową dotyczącą aut sprowadzanych z zagranicy. Pomoże to tym miłośnikom motoryzacji, którzy lubują się w zabytkowych samochodach – opłata recyklingowa wynosiła bowiem aż 500 zł.
Na tym polu wszystko może się jednak jeszcze zmienić. Zaledwie dwa miesiące temu mówiło się, że akcyza będzie obniżona do 4,6%, teraz jest to już 8%. To oczywiście wciąż duża zmiana, jednak zainteresowani tym tematem powinni być na bieżąco z wszelkimi informacjami dotyczącymi właśnie tej nowelizacji. Wszystko jednak wskazuje na to, że rejestracja samochodu Wrocław będzie mniej kosztowna.